Serce dzieci bez tajemnic

Dziś jest:Poniedziałek, 25 czerwca 2018, Imieniny: Doroty, Łucji
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Choroby serca

2010-05-11

Serce dzieci bez tajemnic

Codziennie rodzi się w Polsce około dziesięcioro dzieci z wadą serca. W większości przypadków mają one szanse na normalne dzieciństwo. Na czym polegają wrodzone wady serca u dzieci, jakie są ich przyczyny oraz metody leczenia? Gdzie rodzice mogą szukać wsparcia i jakiego rodzaju pomocy oczekiwać? Na te pytania odpowiadają: profesor Bohdan Maruszewski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Beata Kulesza, Prezes Zarządu Fundacji Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej.

Panie profesorze, jakie są przyczyny powstawania wad serca?

Bohdan Maruszewski – Niestety, tylko w około 30% przypadków udaje się określić rzeczywistą przyczynę wrodzonej wady serca. W pozostałych 70% przyczyny wciąż nie są znane. Jeżeli w rodzinie występowały wrodzone wady serca, to prawdopodobieństwo wystąpienia ich u dziecka z takiej rodziny jest większe. Powstają one zwykle w bardzo wczesnym okresie ciąży w pierwszych 30-45 dniach od momentu zapłodnienia. Przyczyną może być np. banalna z pozoru infekcja wirusowa, o której mama dziecka nawet nie wie lub też czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia czy przyjmowanie leków.

Czy wszystkie wady serca są wrodzone, czy też można je nabyć z wiekiem?

BM - Czym innym są wrodzone wady serca, z którymi dziecko się rodzi, a czym innym nabyte, które występują przede wszystkim u dorosłych. W niektórych obszarach świata w dalszym ciągu częstsze są wady nabyte. Przyczyną ich powstania może być np. choroba reumatyczna. W Europie występuje ona coraz rzadziej, ale np. w Afryce Północnej jest w dalszym ciągu jedną z najczęstszych przyczyn. Wady zastawkowe serca, choroba wieńcowa są przykładami wad, które powstają w trakcie życia.

Jak wykryć wadę serca przed urodzeniem dziecka? Jakie badania i w jakim okresie ciąży należy wykonać?

BM - W Polsce diagnostyka prenatalna, a więc badanie ultrasonograficzne ciąży, które wykrywa wady serca przed urodzeniem dziecka, rozwija się bardzo dynamicznie. Badania prenatalne można wykonać w wielu miejscach w Polsce. Największe dwie pracownie diagnostyczne to ośrodek łódzki - Centrum Zdrowia Matki Polki, oraz ośrodek warszawski - Szpital Kliniczny na ul. Karowej. Pierwsze badanie można wykonać już w 12 tygodniu ciąży, potem jest ono powtarzane w 20 tygodniu. Jeżeli zaistnieje podejrzenie wady serca, to w miarę rozwoju płodu przeprowadza się kolejne, bardziej szczegółowe badania.

Czy zwiększa się ryzyko wystąpienia wrodzonej wady serca u potomka, jeżeli posiadamy już jedno dziecko, u którego ją wykryto?

BM - Jest to bardzo istotne pytanie. Jeśli w rodzinie z tego samego ojca i tej samej matki zostało urodzone dziecko z wrodzoną wadą serca, to ryzyko, że choroba wystąpi u następnych dzieci jest większe. W takich wypadkach wskazane jest wykonywanie badania przy każdej kolejnej ciąży. Beata Kulesza - Współpracujemy z wieloma rodzicami mającymi dwoje lub troje dzieci, w przypadku których wada serca wystąpiła bądź to u pierwszego, bądź u kolejnego dziecka. Jednakże część „zaprzyjaźnionych” z nami rodziców mających jedno chore dziecko, z obawy o zdrowie kolejnego potomka, po prostu nie decyduje się na nie. Myślę, że są to sprawy bardzo indywidualne i każdy z rodziców podejmuje świadomą decyzję.

Jak można rozpoznać wrodzoną wadę serca?

BM - Objawy wrodzonych wad serca są bardzo różne i muszą być rozpoznawane przez lekarza. Wady serca możemy podzielić na kilka grup. Najłatwiej rozpoznawalne są te z grup wad sinicznych. Wtedy osoba bliska, widząc u dziecka zasinione paznokcie albo siny kolor wokół ust może podejrzewać, że dziecko ma wrodzoną wadę serca. Innymi objawami mogą być: szmer nad sercem, opóźnienie rozwoju dziecka, nieprzybieranie na wadze, duszność występująca zwłaszcza po karmieniu czy w czasie karmienia dziecka. Wielu wad serca rodzina jednak nie rozpozna, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Czy wady serca mogą ustąpić same?

BM - Niektóre wrodzone wady serca, tak zwane wady łagodne rozpoznane zaraz po urodzeniu, mogą w miarę rozwoju dziecka zniknąć, np. taką wadą wrodzoną może być mały ubytek w przegrodzie miedzy komorami serca, czy otwarty przewód tętniczy Botala. Cześć tych ubytków do końca pierwszego roku życia zamyka się. Niektóre wady serca rozpoznane zaraz po urodzeniu w rzeczywistości nie są wadami, tylko pozostałością okresu płodowego. Bardzo ważne jest to, aby podejrzenie wrodzonej wady serca zostało jak najszybciej zdiagnozowane przez lekarza. Dzięki kontroli podejrzenie wady serca może zostać wykluczone, a w przypadku potwierdzenia jej wystąpienia umożliwia podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jak leczy się wady serca i kiedy potrzebna jest operacja?

BM - 25% wrodzonych wad serca (nazywanych wadami przewodozależnymi) wymaga leczenia zaraz po urodzeniu – podawania leków oraz leczenia chirurgicznego. Bez leczenia w pierwszych tygodniach życia dziecko ma małe szanse na przeżycie. W takich przypadkach wykrycie nieprawidłowości w okresie prenatalnym jest niezwykle istotne. Druga duża grupa wad serca to wady przeciekowe. Powodują one podwyższenie ciśnienia krwi w prawej części serca i w tętnicach płucnych. Wady tego typu powinny być leczone chirurgicznie nie później niż do końca 6. miesiąca życia dziecka. Niektóre z nich, jeśli powodują opóźniony rozwój dziecka, leczy się w pierwszych tygodniach życia. Generalnie większość wad wrodzonych serca leczona jest do drugiego roku życia. Co czwarta już w okresie noworodkowym. Duża część wymaga leczenia etapowego - jest to seria 2-3 operacji i każda z nich ma swój określony optymalny czas leczenia. Decyzje o terminie leczenia musi podjąć zespół specjalistów, gdyż jest to indywidualna kwestia w przypadku każdego dziecka.

Czy operacja wady serca wiążę się z dużym ryzykiem i jakie mogą być powikłania?

BM - Każda operacja ma inne ryzyko i zawsze powtarzam to rodzicom w rozmowach przedoperacyjnych. Ryzyko statystyczne mówi, że około 95% dzieci operowanych z wadami serca przeżywa operacje. Natomiast, tak naprawdę, dla każdego dziecka ryzyko wynosi 0% lub 100%. Dzisiaj zarówno na świecie jak i w Polsce, gdzie rozwój kardiochirurgii dziecięcej jest fantastyczny, a Polska należy do absolutnych liderów na świecie w kardiochirurgii dziecięcej, statystycznie ponad 95% dzieci z wadami serca przeżywa operację i większość z nich ma szanse na normalne dzieciństwo.

Jakiej formy wsparcia i pomocy mogą spodziewać się rodzice w przypadku wykrycia wady serca u dziecka?

BK - Bardzo ważną rolę spełnia grupa wsparcia, tworzona najczęściej przez osoby, które same doświadczyły problemów i chcą pomóc innym w ich rozwiązaniu czy łatwiejszym przeżywaniu sytuacji stresowych. Taka rolę pełni np. Fundacja Serce Dziecka, która zrzesza rodziców chorych dzieci, umożliwiając im wymianę doświadczeń, wiedzy, a także dając poczucie przynależności do grupy. Rodzice mogą szukać pomocy w różnych placówkach, które tak jak Fundacja Serce Dziecka pomagają chorym dzieciom oraz ich rodzicom, wspierając finansowo leczenie i rehabilitację dzieci. Nasza Fundacja prowadzi m.in. zbiórki celowe na rzecz konkretnych dzieci wymagających długotrwałego lub kosztownego leczenia. Wydaliśmy również książkę „Dziecko z wadą serca – poradnik dla rodziców”, napisaną przez wybitnych kardiochirurgów i kardiologów, a także rodziców chorych dzieci, którzy chcą podzielić się własnymi spostrzeżeniami z innym. Wybrane fragmenty książki można przeczytać na portalu zdrowotnym Przystanek Zdrowia - w dziale Wady Serca u Dziecka. Rodzice mogą też czerpać informację o aktualnościach medycznych z zakresu leczenia chorób serca w Polsce i na świecie, oraz wymieniać się doświadczeniami na forum internetowym na stronie naszej Fundacji.

Czy dziecko z wadą serca musi rezygnować z aktywności fizycznej??

BM - To zależy czy dziecko jest przed, czy po operacji i uwarunkowane jest rodzajem wady serca. Część wad wrodzonych serca leczona we właściwym wieku i bez powikłań u dzieci, które nie mają innych obciążeń, przywraca normalne życie. Jeżeli wada serca jest wyleczona, nie ma innych przeciwwskazań ze strony mięśnia sercowego, nie ma zaburzeń rytmu i uznaje się, że wynik operacji jest dobry, to namawiamy na aktywny tryb życia i wysiłek sportowy w ramach rekreacji. Nie zalecamy zawodów, w których występuje konkurencja. Często bowiem sportowe ambicje małego dziecka są znacznie większe niż to, na co pozwala jego organizm. BK - Wśród podopiecznych Fundacji, z którymi spotykamy się regularnie na zjazdach, tzw. Cordiadach, jest wiele dzieci, które w żaden sposób nie różnią się od zdrowych. Większość „naszych” dzieci, które w dzieciństwie przeszły operację serca, po rehabilitacji wraca do zdrowia. Oczywiście, nie zostają one wyczynowymi sportowcami, ale ile osób zupełnie zdrowych nimi zostaje? Zaleca się im aktywność fizyczną oraz rekreacyjne uprawianie sportu. Myślę, że znacznie gorsze byłoby dla dziecka ciągłe przypominanie mu o jego chorobie i wprowadzanie sztucznych ograniczeń.

Czy dziecko z wadą serca może chodzić do normalnego przedszkola / szkoły?

BM - Leczenie wad serca powinno być prowadzone tak, by poza czasem spędzonym w szpitalu i okresem rekonwalescencji, dziecko rozwijało się w swoim naturalnym środowisku, jak inne dzieci. Zdarzają się czasem sytuacje, w których odradzamy uczęszczanie do normalnej przedszkola czy szkoły, ale są to niezwykle rzadkie i wyjątkowe przypadki.

BK - Nasi podopieczni po okresie rekonwalescencji przeważnie wracają do swojego naturalnego środowiska, chodzą do przedszkoli, szkół, uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach i żyją tak jak ich rówieśnicy. Zdarzają się dzieci z bardzo skomplikowanymi wadami serca, które ze względu na swoje zdrowie muszą prowadzić bardziej oszczędny tryb życia. W takich przypadkach rodzice decydują się na indywidualny tok nauki, ewentualnie na placówki o charakterze integracyjnym, ale są to bardzo rzadkie sytuacje.

* Prof. dr hab. med. Bohdan Maruszewski jest Kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Instytutu-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, oraz Prezesem Klubu Kardiochirurgów Polskich, Prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych.
*Beata Kulesza jest prezesem Fundacji Serce Dziecka. Fundacja, założona 2006, jest ogólnopolską organizacją, niezależną od ośrodków medycznych, zrzeszającą rodziny dzieci oraz dorosłych z wadami serca. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego – OPP. Więcej informacji na temat działalności Fundacji na stronie www.sercedziecka.org.pl
div

Materiały prasoweDodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (14)

AutorWypowiedź

RaymondUnume

2018-05-08 10:30:55

http://clinicafisioterapiaoviedo.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=28280 http://radiopuddefjord.no/velkommen/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=57193 http://www.davewatkins.com/wayland/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7024 http://spychina.cn/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=224582 http://radindustryco.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4488 http://watertightplumbingwales.co.uk/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=20082 http://glamourweddinghk.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=256989 http://vidavida.com.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=56417 http://sysconingenieria.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=190651 http://www.alexabg.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=58865 http://www.lozyskasklep.pl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7419 http://www.ommana.net/ommana/index.php/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=110025 http://medianest.co.ke/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5417 http://shefearsthelord.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=28448 http://spychina.cn/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=225021 http://sdu.org.do/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2744 http://www.gigatech-ht.com/secosa1/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=51630 http://www.technosport.vda.it/new/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4216 http://www.conacedantioquia.org/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=333801 http://www.iayc.org.jo/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=21276 http://south-media.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=124717 http://www.realmotor.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=333215 http://www.continentalplant.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=172180 http://www.comune.roiodelsangro.ch.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=108030 http://acconsulting.com.pl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=14644 http://www.megamixgo.com.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=259852 http://tuli-huntessential.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=20315 http://mashasha.com/2010/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=117377 http://www.pawsarl.es/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=193801 http://stopcasino.kiev.ua/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4199 http://cgengineering.no/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=56128 http://www.lillyandwolf.com/store/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=208480 http://www.baominhtien.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5880 http://agenzia.versolarte.it/Old/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7039 http://alcaldiadematurin.gob.ve/alc2/index.php/component/users//?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=136 http://www.controlare.com.br/portal/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=42170 http://evrotrakt.ru/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1239 http://fs-dbryansk.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=23049 http://www.ggassociati.it/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=125223 http://www.ttdtimber.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2107 http://dominionuniversity.edu.ng/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3989 http://www.logotherapeiapatra.gr/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=38770 http://www.orphanaid.co.za/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1465 http://www.transformemoshonduras.com/web/index.php/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=8221 http://www.marblo.com.au/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=52467 http://isimer.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4534 http://www.farmaciedeigolfi.it?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=459117 http://www.iceoplexsimivalley.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=13471 http://www.dmatteson.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=21794 http://qudoraat.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=34375

AfvsyOXick

2018-05-09 16:19:31

best online casino free slots online hallmark casino online | https://onlinecasinocss.com/# - chinook winds casino

Dennisemile

2018-05-12 12:40:17

ดาวน์โหลด ติดตั้ง JOKER333 เกมส์สล็อตมือถือ เกมส์ยิงปลามาใหม่สุดฮิต 2018 มาแรงที่สุดในไทยสมาชิกกว่า 5 แสนคน joker333 สมัคร JOKER333 เล่นสล็อตมือถือ สมัครใหม่รับโบนัส 500 เปิดบริการทุกวัน ติดต่อทีมงานได้ 24 ชม.ค่ะ. JOKER333 คาสิโนออนไลน์ ใหม่ล่าสุด เพิ่มเกมส์ใหม่พร้อมให้บริการ 24 ชม. อยากแนะนำสำหรับผู้ที่ชื่นชอบเกมส์คาสิโนออนไลน์ JOKER333 เว็ปการพนันออนไลน์อันดับ 1 แอฟเกมมือถือ เด็ดพร้อมกับมีเกมส์มากมายไม่ว่าจะเป็น เกมส์ยิงปลา , บาคาร่า , สล็อตออนไลน์ JOKER333 เกมยิงปลา JOKER333 ยอดนิยมเล่นผ่านมือถือ รับโบนัสสูงสุด 50000บาท joker123 JOKER333 - ผู้ให้บริการเกมคาสิโนออนไลน์ JOKER333 ที่กำลังได้รับความนิยมในขณะนี้ โดยจะเน้นเฉพาะลูกค้าที่ชื่นชอบการเล่นเกมการพนัน บนแพลตฟอร์มของอุปกรณ์เคลื่อนที่ไม่ว่าจะเป็นโทรศัพท์มือถือหรือแท็บเล็ต ลองเลยวันนี้ เปิดยูสใหม่ JOKER333 รับโบนัสพิเศษจากเรา คลิกเลย.

Bitcoin24

2018-05-30 03:01:02

Информация о наших услугах: Сервис https://bitcoin24.com.ua оказывает услуги по покупке, продаже и обмену по самому выгодному курсу по таким популярным направлениям как: Приват24,Bitcoin,BTC-e code. Благодаря возможностям компании и её усилиям, направленным на удовлетворение потребностей клиентов, и развитие новых приложений, обменный сервис занимает лидирующие позиции на рынке автоматического обмена, покупки и продажи электронных валют. Благодаря профессиональному опыту наших сотрудников мы предоставляем качество обслуживание на 100% для наших клиентов и тем самым зарекомендовали себя как надежный, комфортный партнер для ввода/вывода электронных валют. С помощью сервиса https://bitcoin24.com.uaвы можете Обменять Купить Продать такие платежные системы как: Bitcoin Privat24 BTC-e code https://bitcoin24.com.ua/buy-code-btce-usd-to-uah https://bitcoin24.com.ua располагает важными преимуществами биткоин обменника: Всегда выгодный курс продажи/покупки биткоинов Отсутствие скрытых комиссий Смс подтверждения всех транзакций Защищенный протокол https Доступность 24 часа в сутки Круглосуточная служба поддержки.

fretthandox

2018-06-01 09:46:00

Извиняюсь, но это мне не подходит. Может, есть ещё варианты? --- Вы, наверное, ошиблись? skachat fifa 15, скачать fifa 15 на пк через торрент а также crack fifa 15 v5 скачать скачать fifa 15 xbox 360 freeboot

Kennethmiz

2018-06-04 03:46:49

>>>

Kennethmiz

2018-06-04 12:03:05

Click here!..

AlbertLip

2018-06-05 15:30:59

Доброго времени суток! Я рад видеть вас на choroby-serca.ilekarze.pl. https://twitter.com/noviudcf1 Большое спасибо что уделили мне время.

Brianmuh

2018-06-06 18:09:51

Конвертер валют онлайн сервис

KennethNek

2018-06-09 11:00:07

poker uklad kart uklad pokera

Michaelrep

2018-06-10 17:13:20

СтраховоеКидалово.РФ

Travisjearm

2018-06-17 17:40:07

Doors Down Here Without You Dulcinete farias Jabardasth Masti Nuvve Kavali Tour Comedy Scenes Twine Bad Influence Braveheart (Pavel Velchev & Dmitriy Rs version) Plan For Success By Dr Myles Munroe Make Me Fade White Album 2 Akujo by Setsuna Ogiso Ponto-de-equilibrio-de-que-me-valem-os-dreads Ba Mo Leanabh Top 10 Dumbest Instagram Posts YellaBellydAlligator Breadwinner Coni Weekly Idol Savage Garden Tears Of Pearls Xyl America Vasta Remix Armin Van Buuren Feat. Fiora Waiting For The Night Beat Service Remix Vs Id Avb Mashup Sanam teri kasam mp3 pk Best bhajan mp3 Night Moves Bob Seger (Cover) More Songs Adagio Rosy Aliotta Metallica Master of Puppets (SGEN).mp3 Nightcore Child of light LIL MONEY MITCH aka Lil MITCHY SLICK Real News Public Relations Wildchild Renegade Master Within Refix] Wasted Lil Wayne Pnud Panam%C3%A1 Demo IRobot Jon Bellion 1 Hour Pointless Race Ginuwine Pony Zoey Dollaz Blow A Check Petedykstra DI BALSEM (dewi kirana 2018) Little Horn D O N S Set Opening Amnesia Miami.mp3 Jodi number 1 Silent Night Hillsong with lyrics K.O. Dance Academy Blaze Anthonio Gyptian Ft Vybz Kartel Hold Yuh Slackaz Remix Supermarket Flowers Official Audio.mp3 Dil ka alam MuzAmmil Khanzada Agha Nasution Babyface I Said I Love You Log Arithms Chief Keef Ft. A$AP Rocky Superheroes The Kelly Family Dortmund 20-05-2017

Curtisvet

2018-06-21 07:44:57

перевозка мебели Киев http://meblevozka.kiev.ua

TimothyGew

2018-06-24 01:25:39

как купить игру в подарок если она уже есть в стим купить подарок подростку подарок для девочки 9 лет на новый год купить в подарок девочке на 4 года на день рождения купить в оригинальный подарок мужчине на день рождения купить в украине оригинальные подарки на день рождения мужчине купить в новосибирске LGMGMLCXFHVDXHVD643

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Ból wątroby i wyniki badań

Od jakiś 2 miesięcy boli mnie wątroba, nie są to częste bóle, ale kiedy...

izusns | 2018-06-25 13:40

przygotowania do ciąży

jak się dobrze przygotować do ciąży? Od kiedy brałyście witaminy?...

liskaasa | 2018-06-22 18:36

suchy kaszel u dziecka

co dajecie swoim dzieciom na suchy kaszel? Próbowałam róznych syropów ale...

cuksi | 2018-06-22 18:35

Najnowsze firmy w bazie

Barbara Woźniak-Stolarska - Gastrolog Wrocław - Wrocław

Gabinet gastrologiczny Barbara Woźniak-Stolarska to profesjonalne miejsce w którym na nowo poczujesz radość z...

Skórska BHP - Beata Skórska - Lublin

W naszym sklepie internetowym wyróżnia się wyposażenie medyczne. Dzięki nam skompletujecie Państwo niezbędne...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2018

Content